Tíz évvel ezelőtt, 2002 október 16-án adták át a felújított Vadaskertet a Margitszigeten.
(kép: plant.co.hu)
Az átépítést Kis Péter, Kruppa Gábor és Nyitrai Péter (Kis Péter Építészműterme Kft.) tervezték, a megbízó Budapest Főváros Önkormányzata volt, a beruházó pedig a Főkert.
A több évtizede működő kert apróvadakat, hagyományosan magyar, de ritkának mondható háziállatokat bemutató kis vadaskert. A felújítás előtt csupán egy kisebb ház állt benne, egy kalotaszegi ihletésben épült, meredek tetős kis vadászlak. A most felépült kis faépületek lóistállóként és szénatárolóként működnek. Az új épületek már nem kalotaszegi ihletésűek, a magasba törő tető helyett fontosabbnak ítélték a fák megóvását, az értékes természeti környezet bemutatását. Ezért szerény épületeket emeltek, amelyek elsősorban fa anyagukkal illeszkednek a régi házhoz és a környező tájhoz. A tájba simulást segíti elő, hogy a rétegelt-szerelt falszerkezetek külső burkolata kerek fatörzs-szeletekből van összeállítva, amely az átszellőzést is biztosítja. A bejárati épület enyhén kifelé dőlésével jelzi a belépés helyét. Kő, fém és üveg csak a központi épületben tűnik fel, a faanyag egyértelműen uralja a látványt.
A terület keleti felén a dámvadak karámja található, ahol a mezei nyulak is kedvükre ugrándozhatnak. A nyulak betelepítésével a sziget múltjára is utaltak (Insula Leporum, azaz Nyulak szigete). A nyugati felet a vízimadarak, illetve egyéb díszes madárfajok foglalják el. A bahama, mandarin és a kisasszony récéken kívül ázsiai selyemtyúkok is totyognak ezen a részen. A kert belsejében található istálló a welsh pónilovak lakóhelye: rajtuk jó időben akár lovagolni is lehet.
A pónilovak karámja
Az építők megtalálták az állatok lakhelyének illő anyagát és formáit. A Margitsziget építészete nagyon is változatos: a 19. századi vendéglátás habos-babos romantikus épületeitől a modern Palatinus strandon át az 1979-es nagyszállóig sokféle stílus elfér itt. Ilyen értelemben nem volt mihez igazodni - és nem is igazodtak. Ehelyett egy újabb programlehetőséggel bővítették a sziget világát - olyannal, amely mentes a szigetre amúgy sajnos jellemző lerobbantságnak, elfelejtettségnek.
A 2006-os árvíz idején az állatokat ki kellett menekíteni a szigetről, de a Vadaspark ezt is túlélte. 2011-ben felmerült, hogy anyagi okokból felszámolják a kis vadaskertet, miután 153 millió forinttal csökkentették az Állatkert fővárosi támogatását, de az évi 30-40 millió forintos fenntartási költséget végül csak sikerült előteremteni: a főváros 30 millliót biztosított a fennmaradásra.
Források:
Megújuló állatkertek ligetben, szigeten. Budapest újság, 2006/07, p. 26.
Széna, vagy szalma? - A margitszigeti vadaskert. Magyar Építőművészet, 2003/2. p. 16.
http://www.zoobudapest.com/archivum/2002/ujra-megnyilt
http://index.hu/belfold/budapest/2011/04/01/megszunhet_a_margitszigeti_kisallatkert/
http://index.hu/belfold/budapest/2011/04/27/nem_zarjak_be_a_margitszigeti_kisallatkertet/
http://epiteszforum.hu/node/2268
A Fővárosi Blog az alábbi helyeken is elérhető:
Kopi3.14 2012.10.16. 11:14:04
Celtic 2012.10.16. 12:14:33
De azert ide is meg neha elnezunk, nyaron meg a szokouktban is lehet furodni, szoval egesz jo hely a Margitsziget.