Februárban ismét frissült a fortepan. A Budapesttel kapcsolatos képekből adok át egy kis válogatást. A fortepan leírása szerint: „Ebben a válogatásban bűnügyi helyszíneket láthatnak a hetvenes évek eleji fővárosból. A gyűjtemény feldolgozására Budapest Főváros Levéltárától kaptunk lehetőséget, ahol több tízezer, csak negatívkockákon fennmaradt hasonló fotót őriznek. A képek készítői a Rendőr Főkapitányság Bűnügyi Technikai Oszályának ismeretlen fotósai voltak. Válogatásunkban 1971-ből és 1972-ből láthatnak összesen 1000 felvételt.” Az összes kép forrása: Budapest Főváros Levéltára / BRFK helyszínelési fényképei. A kép azonosító számára kattintva a felvétel nagy méretben is megnézhető.
283149: A Bosnyák téren álló templom belső tere 1972 körül. A templom elődje a szomszédjában épült fel 1923-ban, ezt 1957-ben elbontották – de akkor már állt a most is látható templom. Alapkövét 1941-ben az a Meszlényi Zoltán tette le, akiről az új kelenföldi templomot nevezték el. A félig elkészült templomot 1946-ban Mindszenthy József hercegprímás áldotta meg. Tervezője Rimanóczy Gyula volt. 1620 négyzetméteres alapterületével a Bazilika után ez Budapest második legnagyobb temploma, akár 3000 főt is be tud fogadni.
284196: Bevallom, ez a kép engem is elgondolkoztatott. Vajon hol lehetett? A megfejtést nehezíti, hogy ma már ez így nem látható. Legyen ez egy kis rejtvény akkor: mi látható ezen a képen?
282230: A képen a Bagolyvár étterem épülete látható az 1970-es évek elején. Romos állapota igencsak jellemző a korszakra. A Gundel étterem szomszédságában álló épület étteremnek is épült, 1913-ban adták át, Kós Károly tervei szerint. 2021-ben teljeskörűen felújították. Előtte egy zegzugos faépület állt a helyén, amiben baglyok is lakhattak, innen ered az étterem neve.
283142: Az egykori Alba Regia étterem sok idősben ébreszthet nosztalgiát, hisz sokan jártak oda a hetvenes években. Az étterem már évekkel ezelőtt bezárt, az épület az enyészeté is lett volna, ha nem talál rá az éppen új, nagyobb irodára vágyó Bánáti és Hartvig Építésziroda. Megvették, átépítették, beköltözek – a sztori itt olvasható.
282359: A Duna Kioszk 1960-ban nyitotta meg kapuit a Rómap-parton, a kép 1971 körül készült. A korra jellemző hajlított vasból két kompozíció került a homlokzatára. Az egyik homokozó gyerekeket és egy stranlabdázó párt ábrázolt, a másik oldalon egy másik kompozíción a nap és egy vasmacskán megpihenő hölgy voltak láthatók. Sajnos az alkotások már rég eltűntek, az épület pedig teljesen romossá vált.
281484: A kerületet nem nehéz kitalálni a feliratból: „Kőbányai Sörcsárda”. A sörgyár területén működött a csárda, a fotó 1972 körül készült. A kapu megmenekült, ma a gyár saját történeti gyűjteményének a részét képezi. Az épületet a rendszerváltás után elbontották. A kapun a két sörfőző mester egyikét malátaforgatóval, a másikat ún. viricsmerítóvel ábrázolták. A D.H.R.S. felirat a Dreher-Haggenmacher Első Magyar Részvényserfőződe Rt.-re utalt, az 1632-es évszám pedig az anyavállalat, a swechati sörgyár alapításának éve.
283458: A Molnár-sziget déli csücskénél, a 23. kerületben találhatunk rá a Laji Csárda nevű vendéglátóipari egységre. A két ablak és az ajtó ma is az eredeti helyén van, de egyebekben igencsak átépült már. 2017-es beszámoló szerint már leromlott állapotú volt – kérdéses, hogy lesz-e még valaha zenés mulatozás Budapest e távoli szegletében…
282396: A Lakatos úti lakótelep 1971 körül. A 18. kerületben két ütemben, 1963-67 között, majd 1975-1987 között épültek ki a lakóházak. 1974-ben itt forgatták az „Utánam, srácok!” c. ifjúsági sorozat lakótelepi jeleneteit – miközben a sorozat egyébként Miskolcon játszódik, és forgattak Miskolcon is. A lakótelep érdekessége még, hogy tava is van, a szép nevű Büdi-tó.
282981: A Várbazár 1972 körül. Ez az Ifjúsági Park korszaka az eredetileg Ybl Miklós által tervezett, 1873-ban átadott díszépítménynek, ami a Várkert alsó lezárását adta egykor. 1961-ben nyitott meg itt az Ifjúsági Park (bővebben lásd itt) – csakhogy az épület felújítására alig költöttek, ami ahhoz vezetett, hogy 1980-ban a felvezető lépcső kőfalai leomlottak. Ez végül az intézmény 1984-es bezárásához vezetett – pontosabban a Városligetbe áttelepüléséhez, ahol az állam által felügyelt szórakoztatás a Petőfi Csarnokban (bővebben lásd itt) folytatódott.
További érdekességek, aktuális infók Budapestről a Fővárosi Blog közösségi oldalain - kattints a logókra!