Fővárosi politikusaink egyik kedvenc témája lett a 4-es metró, és a beleálmodott új metrószerelvény. Az új önkormányzat egyik legnagyobb fejfájása lett: mi legyen a metrókocsi projekttel? Az alábbiakban az eddigi sztorit tekintjük át, az olvasóra bízva a projekt további sorsának megálmodását.
A metrókocsikra 2006 május 30-án írta alá a gyártó a szerződést a BKV-val. Mivel már az előzetes típusengedélyt is késve tudták csak beszerezni, a gyártás is késve indult meg az Alstom lengyelországi gyárában. Az első szerelvény 2009 január 27-én késő éjjel érkezett meg Budapestre, majd később még két szerelvény érkezett. A három budapesti mellett még 14 legyártott szerelvény áll a lengyel gyárban, szállításra készen. Összesen 22 szerelvényt rendeltek a 2-es, és 15 szerelvényt a 4-es metróvonalra.
Akkoriban boldogan olvashattuk a sajtóban, hogy a metrókocsik óriási ugrást jelentenek a hatvanas évek technológiáját fémjelző, szovjet EV metrókocsikhoz képest. Fékezés közben áramot tudnak visszatáplálni a hálózatba, lényegesen korszerűbb elektronika vezérli a járműveket, és a légkondicionálás is megérkezik végre a metróba. Az utasok biztonságára zártláncú kamerarendszer ügyel.
Ez még csak számítógépes grafika: a Metropolis a Keleti Pályaudvar megállóban
2009 februárjában azt tesztelték, hogy befér-e mindenhol a szerelvény az alagútba. A régi orosz kocsikra felragasztott hungarocell darabok, amelyek az új, kissé nagyobb szerelvény méreteit modellezték, sehol sem sérültek meg, így a tesztelés sikeres volt. Áprilisban már jöttek az újabb gondok: kiderült, hogy baj van a fékcsövekkel: "A Nemzeti Közlekedési Hatóság szóvivője elismerte, hogy baj van az új metróval. - Munkatársunk kézzel meg tudta lazítani a féktömlőcsavart, és a fékcsövet is szét tudta szedni. A megvizsgált munkahengerek felénél ugyanezt tapasztaltuk - közölte Szabó Aliz." Pedig inkább ünnepelni illett volna: 2009 április 24-én lett tíz éves a Metropolis járműcsalád. A cég az utolsó szingapúri szerelvény leszállításával ünnepelte az évfordulót. Az ottani szerelvények a világ leghosszabb (42 kilométeres) vezető nélküli metróvonalán, a Circle Line-on közlekednek 2011-től. 2009 májusában a Fehér úti pályán megkezdődött a hazai szerelvények tesztelése. Ezzel párhuzamosan egy francia tesztpályán, Valenciennesben egy 14 ezer kilométeres próba is folyamatban volt. Ennek során 800 méterenként megállították az első prototípus szerelvényt (410-411-412-413-414), kinyitották, majd bezárták az ajtókat. (A tesztelés kicsit az IKEA bemutatójára hasonlíthat, amikor több tízezerszer húznak ki és tolnak be egy fiókot.) Júniusban a 3-as vonalon is elvégezték a hungarocell darabos tesztelést. Mégpedig azért, mert a 4-es metró építésének elhúzódása miatt felmerült, hogy ideiglenesen ezen a vonalon járatnák az automata szerelvényeket (persze vezetővel), hogy a garanciális időszakban derüljenek ki a hibák, és ne utána. A Fehér úti vágányon május 26-án kezdődött tesztelés július 7-én már meg is szakadt: az áramszedőrendszer egyik alkatrésze meghibásodott, így a tesztfutások leálltak. Októberben kiderült, hogy a komforttesztek sikeresek voltak, azaz a metrókocsiknak nincs veszélyes oldalsó kilengése fékezéskor, kanyarodáskor és gyorsuláskor. Novemberben borult ki a bili a menekülőlétrákkal kapcsolatban. Az eredeti gyártmánynál a menekülőlétrát az utasoknak kellene kiemelniük és lenyitniuk, ám ez egy tűzzel járó pánikhelyzetben aligha mondható reális elvárásnak. Az Alstom viszont nem akart módosítani, ezért irgalmatlan összeget, plusz 1 milliárd forintot kért az átépítésért. A BKV ezt nem ismerte el, most ezen (is) pereskednek.
Videó 2009 végéről
2010 elején már a csúszás mértékéről folytak a találgatások. A Nemzeti Közlekedési Hatóság továbbra sem adta ki a végleges típusengedélyt. Márciusra elfogyott a BKV türelme. Ultimátumot intéztek az Alstomhoz: vagy megszerzi az Alstom a végleges típusengedélyt, vagy felmondják vele a szerződést. Demszky Gábor főpolgármester még a francia nagykövetet is bekérette az ügyben. Májusban úgy volt, hogy szeptembertől közlekedhet az új metró. Közben a fékrendszerrel kapcsolatban újabb gondok kerültek napvilágra. Kiderült, hogy két független fékberendezésnek kellene működnie, ehelyett a két fékrendszert egy szoftver irányítja, amelynek meghibásodása esetén mindkét fékrendszer működésképtelen lesz. Az Alstom védelmébe vette gyermekét, hangsúlyozva, hogy hamarosan kérvényezik az NKH-nál a végleges típusengedély kiadását. Addigra kiderült már a fentieken túl több más komoly probléma is. Többször elveszett a jel az ajtó és a vezetőfülke között, azaz nem lehetett látni, hogy minden ajtó becsukódott-e. Több biztonságtechnikai berendezés, így a tűzjelző is többször meghibásodott. A vezetőfülkében levő rádiók nem voltak külön áramforrásra csatlakoztatva, így ha áramkimaradás esetén az alagútban ragad egy szerelvény, a rádión nem lehet kapcsolatot teremteni senkivel. A kerekek kritikusan gyorsan koptak. De még a járművezetőket oktató szimulátor program is rendszeresen lefagyott, vagy hibásan működött. (A sínekre ugró emberen például hibajelzés nélkül áthaladt a szimulált metrószerelvény...)
Mindezek dacára az Alstom 2010 július 1-jén bejelentette: befejezték a metrókocsik tesztelését. A szükséges dokumentációt megküldték az NKH-nak. Július végén az Alstom francia vezérkara is ellátogatott az NKH-hoz, és a francia nagykövet is megkereste a magyar kormányt ugyanebben az ügyben. (Itt már az új kormányról, konkrétan egy Navracsics Tibornak írt nagyköveti levélről van szó.) Addigra a BKV a 2-es metró szerelvényeit félig már kifizette, kb. 30 milliárd már az Alstom számlájára került. 2010 július 30-án eljött az igazság pillanata. Az NKH a kérelmet elutasította. A határozat itt olvasható.
Az indoklásban többek között az alábbiakat sorolta fel az NKH:
A metró tehát elhasalt a vizsgálaton, ám szerződésbontás végül mégsem történt. Bár van bankgarancia a kifizetett törlesztőrészletekre, mégsem biztos, hogy a főváros nem bukna súlyos milliárdokat a szerződésbontáson. Az Alstom pedig már több szerelvényt is legyártott, így sok pénze áll a projektben. Nem csoda, hogy fellebbeztek a döntés ellen. A BKV pedig szeretné elkerülni, hogy még évekig futtassa tovább a selejtezésre érett szerelvényeit. Ugyanakkor egy szerződésbontás után az is egy lehetséges forgatókönyv, hogy a válság miatt megcsappant megrendelések miatt egy újabb pályázaton lényegesen jobb árat is ki lehetne alkudni. A leköszönő fővárosi önkormányzati vezetés ezután már csak "időhúzásra játszott", ezzel lényegében átpasszolva a kérdést a következő kormányzatnak. A jogi helyzet nem egyértelmű: a 2006-os szerződés szerint ugyanis bizonyos feltételek mellett vis maiornak számít az engedélykérelem elutasítása. A BKV-nál elemzés készült a helyzetről. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az elutasító döntés a 2-es metróra szánt modellre vonatkozik, a (nagyon hasonló műszaki megoldásokkal kialakított) 4-es metróra szánt modellre nem. A BKV láthatóan nem akar a főváros helyett döntést hozni, az Alstom pedig nem akar a metrón változtatni. "A BKV szerint két megoldás lehetséges. Az egyik: felbontják az Alstommal az M2-es szerelvényekre kötött szerződést, és új közbeszerzési pályázatot írnak ki, az M4-es kocsikra vonatkozó szerződést pedig újratárgyalják. A másik: a BKV a típusengedély-kérelem jogerős visszautasításáig együttműködik a szállítóval. Marad a bizonytalanság." - írta a Népszabadság. A bizonytalanság október 20-án szűnt meg egy időre, amikor is megjött a hivatalos bejelentés arról, hogy felmondták a 2-es és a 4-es metróra szóló szerződéseket. Így az Alstomé már a harmadik metró lehet, amit nem vezetnek be Budapesten. Aztán az új főpolgármester meglengette, hogy mégiscsak tárgyalni kellene az Alstommal.
-a biztonsági fék nem független az üzemi féktől
-a biztonsági fék a TCMS rendszer meghibásodása esetén
-a menet/fék kapcsoló menet állásánál bekövetkező hálózati tápfeszültség kimaradás után a fék állásba váltáskor az üzemi fék nem áll rendelkezésre, csak a biztonsági fék.
-a tengelyenkénti csúszásérzékeléshez nem tengelyenkénti, hanem forgóvázankénti beavatkozást terveztek, így, ha több forgóváznál jelentkezik csúszás, jelentősen megnőhet a fékút
-a fékrendszer dokumentációja nem igazolja, hogy a fékrendszer redundáns kialakítású (redundáns: ha semmilyen egyszeri hiba nem okozza a fékhatás elvesztését vagy jelentős csökkenését)
-nincs rá bizonyíték, hogy a fékelegyítés a tárcsafék, a biztonsági fék használatát nem korlátozza
-bár állítják, hogy egy kocsi fékezésének kimaradása esetén is fékezhető marad a szerelvény, erről számításokat nem csatoltak
-a menetszabályozó kar a jármű akaratlan, véletlenszerű elindíthatóságát nem akadályozza meg
-az akkumulátor feszültség a járművezető számára nincs kijelezve
-a DDU kijelzőn (a vezetőfülkében) megjeleníthető feliratok és rövidítések nem mindig magyar nyelvűek
-utastérben úgy helyeztek el elektronikai egységeket tartalmazó szekrényeket, hogy azok egyszerű, négyszögletű kulccsal akár az utasok által is kinyithatók
-a szoftver próbaüzem utáni frissítése nem fogadható el megoldásnak, mivel eredményes próbaüzem alatt nem léphetnek fel olyan jelenségek, amelyek szoftvermódosítást igényelnek
-a beépített anyagok tűzvédelmi alkalmassága nem teljes körűen igazolt
-nincs dokumentum a kamerák által felvett képek kapcsán a személyiségi jogok védelméről, a vonatkozó törvények betartásáról
-a homlok menekítő rámpa átalakításának dokumentációja hiányos
-a rajzdokumentációban egyes változtatások nem szerepelnek
-nem készült vizsgálat a vészfék ellenőrzésére szétkapcsolt kocsiknál, a fékezési jellemzőkre csökkentett üzemmódban, és áramellátási hibára
-az áramszedő karok áttervezése és cseréje nem történt meg
-az 1. sz. prototípus kerékkopásának okait és annak elhárítására vonatkozó leírást nem nyújtották be A fentiek alapján az AM5-M2 típusú metrószerelvényre a típusengedély nem adható meg.
A késés most azzal jár, hogy fel kell újítani a roncstelepre való, élettartamukat már lefutott szovjet szerelvényeket. Miközben azokkal már egyre komolyabb gondok vannak: az utóbbi időben többször is előfordult, hogy egyik-másik kocsiból füst tört elő, vagy hogy nyitva maradtak egy kocsiban az ajtók. Bár a metrókocsik eddigi története szinte már komédia, a helyzet egyáltalán nem vicces.
UPDATE: Tarlós István holnap tárgyal az Alstom vezetőivel! Részletek itt és itt.
promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2010.10.27. 09:42:43
Mondjuk vannak érdekes részkérdések, amiknek utánajárhatna a kedves tényfeltáró sajtó. Pl annak, hogy "ugyanez" a típus hogyan szerepel másutt a világban, hogyan kapnak-kaptak engedélyt és mik a gyakorlati tapasztalatok. Mert azért az elsőre elég fura, hogy az Alstom rendszeresen azzal jön, hogy máshol semmi gond nem volt ezekkel a kocsikkal.
Ami lehet, hogy így nem igaz (mondjuk kiderülhetne, hogy nem pont ugyanaz a szerelvény, nem pont ugyanaz a fékrendszer, stb.), csak jó lenne ennek utánanézni.
Aranylab6 2010.10.27. 10:19:04
szóval lehet, hogy az új szerelvények számos hibája közül sok van, ami "csak" ilyen okok miatt nem felel meg. de lehet, hogy nem. és akkor sz*rt tényleg nem érdemes venni.
fovarosi.blog.hu · http://fovarosi.blog.hu 2010.10.27. 10:32:32
promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2010.10.27. 12:19:52
MP 2010.10.27. 14:18:36
2010.10.27. 14:28:59
sanyix 2010.10.27. 14:31:22
2010.10.27. 14:36:03
mégis, mik a szabályok??????? maguk se tudják. Tudtommal magyarok döntöttek az Alstom mellett. Amúgy ne hülyítsenek már minket, hogy az a cég, amelyik a világ leggyorsabb, hipermodern vasútját(vonatát TGV:):)) gyártja, az nem felel meg a ruszki metrokocsik után. Na, ne röhögtessenek. Idióta barmok ülnek a városházán, a bizottságokban stb. Kilóg a lóláb
S'hark · http://nekedvan.blog.hu 2010.10.27. 14:46:20
Gyanítom az Alstom esetében arról lehetett szó, hogy volt, egy kormányváltás, és a már teletömött zsebű egyedeknek ki kellett szállni a bőrfotelből, és új, még üres zsebű egyedek léptek színre.
2010.10.27. 14:53:02
szerintem nem arról van szó, hogy védjük az Alstomot(pl te meg én), hanem arról, hogy még 5 évig nem lesz metro, viszont 10 milliárdokat elcsesztek akárkik. Azért egy kicsit olyan ez, mintha egy IFA-t lecserélnénk, aztán szöröznénk, hogy a MAN kamionnak nem jó az ABS-e.
zsoci 2010.10.27. 14:59:31
S'hark · http://nekedvan.blog.hu 2010.10.27. 15:01:57
Kivlov 2010.10.27. 15:03:59
Meg annak a féregnek is, aki a Kálvinra is meg a Fővámra is tervezett megállót, ami gyalog is 2 perc! (plusz ott megy egy troli + egy villanyos is)
labi 2010.10.27. 15:07:01
Ugyanis a közigazgatási határt el nem hagyó BKV járműveknél:
Amelyik kék, annak nincs felsővezetéke
Amelyik sárga, annak egy felsővezetéke van
Amelyik piros, annak két felsővezetéke van
Ez meg fehér, oszt nincs felsővezetéke... sehová se jó sehogysem... :)
Egu 2010.10.27. 15:17:13
Bár az egész sztori siralmas és vicces egyszerre, azért tény, hogy ha már számolatlanul költünk el milliárdokat, akkor legalább a minőséget kérjük számon a szállítókon. Aki nem a legolcsóbb, az pláne végezzen minőségi munkát!
Mondjuk engem érdekelne egy olyan számítás is, amikor azt mondjuk, hogy veszünk 50 MAGYAR tervezőmérnököt + 40 MAGYAR lakatost + xxx MAGYAR kivitelezőt és megvizsgáljuk, hogy mennyiből tudnánk megtervezni és felépíteni 50 db metrószerelvényt. Ér beszállítóktól is venni alkatrészt (mint pl az Alstrom is) és ér 1 milliárdért hotelben lakni és külföldi tanulmányúton részt venni. Majd ha egy tenderen a fenti projektköltségnél magasabb áron akar bárki vállalkozni, akkor szépen létrehozni a vállalatot...
Ugyanis 6-8 év alatt konkrétan egy vasúti járműösszeszerelő üzemet is fel lehet építeni, ami aztán sok szép munkahelyet teremtene.
De gondolom sokkal több Nokiás dobozt rejt a pályáztatási eljárás...
S'hark · http://nekedvan.blog.hu 2010.10.27. 15:19:49
Viszont arra kötelezhetnénk az Alstomot, hogy nyilatkozzon, miben tér el a jól bevált kocsiktól, ha eltér. Mert az neki semmibe sem kerül. A tértivevényt meg kifizetem én.
2010.10.27. 15:24:08
talán pont tegnap volt a Megafactories 3 része, na milyen címmel? A NEW YORK-I CSODAMETRO! Ott is a gyártó az Alstom. Az biztos egy másik :)
ez meg a gagyi szingapúri:
www.urbanrail.net/as/sing/singapore.htm
nem ért az alstom a metrokocsi építéshez, az látszik, még a vezető bácsit is kifelejtik belőle, oszt magától megy
röhögnöm kell tényleg, hogy bármit meg lehet csinálni bűntetlenül ebbe az országban
Egu 2010.10.27. 15:26:55
Mindig felbosszant, amikor lemegyünk kutyába csak azért, mert idejön valaki nyugatról és azt állítja, hogy milyen faja kis cuccai vannak...Mi is tudtunk marha jó buszokat gyártani, csak valakiknek az volt az érdeke, hogy ne gyártsunk, ezért jól tönkretették az egész iparágat. Hol vannak a régi jó Rába kamionok? Vagy a nehézgépgyártás (pl vasúti kocsik, mozdonyok, hajók)? Érdekes, hogy karbantartó kapacitást mindenhez tudunk kiépíteni (akár a szuper új elővárosi vonatokhoz is), de összeszerelni már nem tudnánk, mert nem is akarjuk... MIÉRT???
2010.10.27. 15:28:02
tök egyet értenék veled, de azért egy New York-i, Szingapúri referencia munka :):):) nem olyan rossz. Sztem nem az Alstommal van baj, hanem a magyar döntéshozokkal stb. Duma az egész
2010.10.27. 15:30:50
Széles Gábor tönkrebaszta, ahogy az Ikarust is. azért ne legyél naiv. Tudod jól, hogy kik tették ezt a magyar iparral. Szóval, szerinted miért működik ennek a cégnek JÓL a metrokocsija szingapúrba és New Yorkba? nálunk miért nem?
Egu 2010.10.27. 15:30:52
A végén már mindenki csak a csodálatos magasvasútról beszélt. Szóval attól még lehet, hogy az amcsik is kepesztettek ám, hogy az Alstrom normális metrót szállítson. Azért én csak az Alstromnak nemigen hinném el, hogy mekkora sikersztori is.
Egu 2010.10.27. 15:33:12
fovarosi.blog.hu · http://fovarosi.blog.hu 2010.10.27. 15:34:27
@Egu: Attól mentsen meg minket a jóisten, hogy megint házilag álljunk neki metrókocsit fabrikálni. Ahányszor megpróbáltuk, annyiszor fürödtünk bele:
hg.hu/cikk/design/10616-sosemvolt-metrocsodaink
Nekem (laikusként) nagyon úgy tűnik, hogy nálunk nincs meg a szükséges know-how, technológia, tapasztalat ehhez. Adja ég, hogy tévedjek :-)
Coppany 2010.10.27. 15:37:01
Egu 2010.10.27. 15:37:12
2010.10.27. 15:41:21
amiről itt szó van: a mi okostojásaink rendeltek egy nagy cégtől. a cég úgy gyártotta le, ahogy mi kértük. Kiderült, hogy lefelejtettünk, elszúrtunk ezt azt. Most rinyálunk, felelős nincs(Combino megvan??más cég, de érdekes ott se volt egy fáklyásmenet, ugye?:). Az alstom mossa kezeit, azt kapjátok, amit kértetek, a pert simán megnyerik. nekünk mikor lesz 4 metronk? milliárdok úsznak tovább. Ismétlem, több tucat városban jár több 1000 alstom kocsi. mellesleg a TGV-t is ők gyártják, ami 300al repeszt, nem hinném, hogy fékrendszerük nem megfelelő:). Amig mi itt kommentelgtünk, milliárdok repkednek ki az ablakon, mert képtelenek voltak normális szakmai munkát végezni a megrendelől, ez a nagy baj :):):):)
2010.10.27. 15:44:29
miért küldenének "gazdaságos szerelvény"? :):):) nekik is jobb, ha plazmatévétől kezdve bilin át mindent kérünk bele. LÁSD COMBINO! nem kell légkondi!!!!Vazze itt is ugyanaz van!!!!!
2010.10.27. 15:48:35
"Pályalejtés, utasszám, megállók száma és távolsága, járatsűrűség, stb."
gondolom, ez alapján írtuk ki a pályázatot, ez alapján kaptunk ajánlatokat, aztán döntőttek valakik. S megkaptuk, amit kértünk. Mondeom, szerintem az ALSTOM röhög a markába, ugyse veszit pert, ha azt adja, amit kértünk.
Anti Anyag (törölt) 2010.10.27. 16:05:56
Szar ügy.
Kniight 2010.10.27. 16:06:39
Az üzemi fék - biztonsági fék függetlenségének problémája akkora tervezési baki, és ezzel legyártani/üzembeállítani akkora felelőtlenség, hogy ezért önmagáért nyugodtan el lehet hajtani az egész bagázsit.
Nem hiszem, hogy egy ilyen hibával ez a szerelvény az EU-n belül bárhol is típusengedélyt kapna.
Szintén komoly baj, hogy a tűzvédelem nincs igazolva. Valószínűleg ha igazolható lenne, akkor már meglenne róla az igazolás és vernék a mellüket!
A régi orosz szerelvények vasból, aluminiumból, üvegből és minimális éghető anyagból készültek - műbőr ülés, szivacs, meg a hányászöld dekorit díszburkolat. A fékezés miatt gyakran dől a tűzforró levegő a régi metróból, de azon kívül hogy büdös, nem volt tűzveszélyes: nincs ami megégjen. Az elektromos rendszer is oroszosan túlméretezett: porcelán szigetelők, gumiborítású (nem műgumi) kábelek, ezek hőállóak, nem gyúlékonyak.
Az új biztosan tele van mindenféle szedett vedett műanyaggal, műanyag szigetelésű kábelekkel, úgy égne mint a huzat. Alagútban a tűz nem gyerekjáték, az utóbbi húsz évben volt legalább 4-5 ilyen baleset Európában (londoni metró mozgólépcső tűz, csalagút, alpesi alagutak, talán svájcban is volt egy hegyi felvonónál), nem kérek Budapest alá még egy ilyet.
A hibák valószínűleg kijavíthatók/rendesen megcsinálhatók lennének, ha az Alstom meg akarná rendesen csinálni a szerelvényt. Az a meglátásom, hogy nagyon spórolósan akarták a kivitelezést megúszni, azzal, hogy "ezeknek jó lesz így is" nomeg majd jól megkenünk valakit és átveszik.
Hát ez nem jött be, tessék rendesen megcsinálni, vagy elhúzni a francba.
2010.10.27. 16:29:38
hát jó, a lényeg, nem lesz metro. De arra még mindig senki nem tudott válaszolni persze, hogy a világ leggazdagabb, legnagyobb világvárosaiba miért tudnak ezek a szerelvények közlekedni.
Coffeyville (törölt) 2010.10.27. 16:30:08
Aranylab6 2010.10.27. 16:31:19
promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2010.10.27. 16:33:26
Salsa · http://gondolatimunkafazis.blog.hu/ 2010.10.27. 16:35:47
cso zsi 2010.10.27. 16:37:29
Az Alstom szerelvényeinket Lengyelországban gyártják, ahol szintén lecserélik a metrókat Siemensre úgy, hogy a nagyobb részét már ott készítik.
Salsa · http://gondolatimunkafazis.blog.hu/ 2010.10.27. 16:40:54
Goompah 2010.10.27. 16:48:07
fovarosi.blog.hu · http://fovarosi.blog.hu 2010.10.27. 17:05:29
Salsa · http://gondolatimunkafazis.blog.hu/ 2010.10.27. 17:07:30
viszont amit én írtam, az csak az, amit Atkári (aki szintén nem szakértő egyébként) mondott a köztévében (már amennyire emlékszem belőle), az én véleményem pedig csak egy zárójeles megjegyzésben és az utolsó mondatban fogalmazódott meg, miszerint a megegyezés pártján állok, mert úgy gondolom, hogy a város (és az ország, ne felejtsük az eu-s támogatástól való elesés lehetőségét sem) ebből jöhet ki jobban. de ez már nem műszaki, hanem politikai kérdés.
szekertabor · provo.blog.hu 2010.10.27. 17:12:01
Vegyük már észre, hogy ebben az országban élünk, és az előírásokat és szabványokat az itteni feltételekhez kell szabni, nem a belgiumiakhoz. Akár még azt is el tudom képzelni, hogy a magyar síneken sokkal jobb fékrendszerekre van szükség, mint pl. a holland sineken, ezért leszarom, hogy mit ír elő az eu-s szabvány, ha a magyar szigorúbb.
szekertabor · provo.blog.hu 2010.10.27. 17:16:23
Vegyük már észre, hogy ebben az országban élünk, és az előírásokat és szabványokat az itteni feltételekhez kell szabni, nem a belgiumiakhoz. Akár még azt is el tudom képzelni, hogy a magyar síneken sokkal jobb fékrendszerekre van szükség, mint pl. a holland sineken, ezért leszarom, hogy mit ír elő az eu-s szabvány, ha a magyar szigorúbb.
Goompah 2010.10.27. 17:21:40
Én sem vagyok szakember, részletes infóim sincsenek, de a tűzbiztonság és a fékek biztonsága eléggé alapvető. Nem tudni, hol hibádzik a fékek teljes redundanciája, pl. csak a vezérlésnél nincs kettőzés vagy már mechanikailag sincs. Azt pl. el tudom képzelni, hogy elég a mechanikai kettőzés és az elektronika tápjának kettőzése, mert a vezérlés megírható úgy, hogy a legkisebb hiba esetén fékezzen ill. hogy semmiképpen ne fagyhasson le (pl. többszörös watchdog). Más kérdés persze, hogy egy ilyen drága járműnél az elektronika kettőzése a legkisebb költség, szóval valami mégis nem tiszta. Az sem mindegy, hogy a fékek elektronikája autonóm eszköz vagy a járművezérlésbe van beleépítve - utóbbi esetben sokkal több a hibalehetőség.
Aranylab6 2010.10.27. 17:24:43
Aranylab6 2010.10.27. 17:35:02
Egu 2010.10.27. 18:37:39