Budapesten élve nem igazán követjük, hogy mi történik a szállodákban, hisz minek vennénk szállodai szobát ott, ahol lakunk, ugyebár. Így aztán valószínűleg sokan nem is tudják, hogy az elmúlt években milyen szépen átalakult a várbéli Hilton Budapest szálloda a Halászbástya szomszédságában.
"A második világháborús ostrom során jelentősen megsérült Várnegyed romos területén az 1960-as években kezdődtek átfogó régészeti ásatások. Ennek során tárták fel a XIII. századi domonkos kolostor, a Mátyás-címeres kút, a kerengő, a Szent Miklós torony és a XVIII. század fordulóján épített jezsuita kollégium maradványait. A domonkos kolostor huszonnyolc kőrácsos ablakkal megnyitott kerengője és a Szent Miklós torony a XV. század első felében épült, ez volt az egyik legjelentősebb magas építmény a várnegyed területén. A kolostor és a torony a török időkben pusztult el, a templom pedig jelentős mértékben megsérült. (...) A Széchenyi György alapította jezsuita kollégium 1687 és 1702 között épült a domonkos kolostortól délre, a Mátyás-templommal összeépítve. A jezsuita rend 1773-as eltörlésekor a kibővített épület először az egyetemes papnevelde, majd II. József királyi kamarájának otthona lett. A copf stílusú homlokzati falmaradványok ebből az időszakból származnak. Az épület a második világháború idején teljesen kiégett, addig a pénzügyminiszter tulajdonában volt. (...) A háború pusztította területre először általános iskolát terveztek. 1968-ban már biztos volt, hogy Hilton Szálló épül a Várnegyedben, ekkor a Középülettervező Vállalat házi tervpályázatot hirdetett a terület beépítésére. A zsűri hat terv közül Pintér Béla építész koncepcióját választotta ki, amelynek egyik lényeges eleme volt, hogy optimálisan kitöltötte a rendelkezésre álló 38 000 nm-es területet a budai városkép egységnek megőrzést, a Mátyás-templom és Halászbástya környezetének rendezését szem előtt tartva. (...) A Hilton Szálló belsőépítésze Lőrinczi Edit volt. Az elkészült szállodában 647 főt tudtak elszállásolni a 28 lakosztályban és a 295 szobában. A 3,6 x 5 méteres szobákhoz fürdőszobát is terveztek. Tizennyolc féle vendéglátó egység, hét konyha, bálterem, éttermek, presszók és bárhelyiségek biztosították a magas színvonalú ellátást. Az Anjou, a Mátyás, a Beatrix, a Visegrád, az Endre, a Levente és a Béla különtermek pedig rendezvények helyszínéül szolgáltak. A régi Miklós toronyban kapott helyett a Tower étterem, ahonnan csodás kilátás nyílt Pestre. Emellett virágüzlet, ruhabutik, az IBUSZ, a DANUBIUS és a MALÉV irodája is helyet kapott az impozáns Hiltonban." (forrás)
A felújításról 2015-ben hallhattunk először, amikor a Vaterán árulták a régi bútorzatot. Először a lobby és a recepció újult meg. A Lobby Café & Bar és az Executive Lounge szintén új külsőt kapott. Az első emeleten pedig egy elegáns "business center"-t alakítottak ki. A felújítás tehát a közös terek felújításával indult.
2016-ban az északi szárnyon 136 szobát, és az előttük levő folyosókat újították fel. Nem csak a design változott meg, hanem új, tágasabb fürdőszobák is épültek káddal és külön zuhanyozóval. A lobby szinten nyárra készült el a fogadórész, a buszok megállásához pedig a forgalomtól elzárt, biztonságos érkezési területet hoztak léte. Ez különleges érkezést tesz lehetővé: a Hunyadi János út felől egy 300 000 éves barlangrészen átsétálva, majd lifttel felmenve lehet a recepcióhoz feljutni. Ehhez két, egyenként 26 személyes felvonót építettek be. A recepció terét az angol Goddard & Littlefair tervező iroda alakította ki. Az új bejáratot Pályi Gábor, a Közti építésze tervezte Vargha Júliával, munkatársával közösen.
És akkor következzenek a képpárok, amelyek megmutatják, hogy két dolgos év után hogyan változott meg a szálloda!
Ilyen volt a Bálterem
És ilyen lett
Baroque lakosztály a felújítás előtt...
...és után
Ilyen volt a Béla - Levente terem
És ilyen lett a felújítás után
Ilyen volt a Business Center rész
És így fest az új Business Center
Executive Lounge a felújítás előtt
Executive Lounge a felújítás után
Felújítás előtti fürdőszoba
És a felújítás utáni fürdőszoba
Ekkor még Julianus teremnek hívták...
...az új neve Boardroom lett
King Danube Junior Suite a felújítás előtti állapotban
King Danube Junior Suite új berendezéssel
Lobby Bar, a felújítás előtt
Lobby Bar, a felújítás után
Ilyen volt a Lobby Lounge területe
A Lobby Lounge terület új arca, a két szint mindegyikéről
Ilyen volt egy Queen Executive szoba
És ilyen ma egy Queen Executive szoba
Recepció a felújítás előtt
Recepció a felújítás után
Standard szoba a felújítás előtt
Standard szoba, felújítás után, immár Superior szobára átkeresztelve
A felújítások még nem értek véget. A harmadik ütemben a még hátralevő 99 szoba felújítása következik.
Az előtte/utána képpárokért köszönet Géczi Daniellának, a Hilton Budapest marketing menedzserének!
Források:
http://businesstraveller.hu/bt_szallashelyek/folytatodik-a-hilton-budapest-felujitasa-1132831
https://turizmus.com/szallashely-vendeglatas/atadtak-a-historical-lounge-recepciot-a-hilton-budapest-szallodaban-1139565
http://epiteszforum.hu/a-varfalon-tul-a-hilton-budapest-eszaki-szarnyanak-bejarata
http://lechnerkozpont.hu/cikk/szalloda-muemleki-konzervalassal
http://24.hu/fn/gazdasag/2017/06/02/megujult-a-budapesti-hilton-szalloda-kepekkel/
További érdekességek, aktuális infók Budapestről a Fővárosi Blog közösségi oldalain - kattints a logókra!
retek. · http://csakaszepre.blog.hu 2017.10.11. 10:20:19
Csokis · http://csokis.blog.hu 2017.10.12. 07:46:43
nu pagagyí 2017.10.12. 07:59:20
krisz-nagy 2017.10.12. 08:49:21
Monica Schuster 2017.10.12. 09:11:11
konrada 2017.10.12. 10:54:08
...de hát nem is nekem csinálták...;)
Kelly és a szexi dög 2017.10.12. 14:17:36
Law enforcer 2018.02.24. 13:45:16