2022 augusztusában két szerző képeiből válogatott a Fortepan – én pedig a budapesti képekből adok át ismét egy csokorral. A nemrég elhunyt Faragó György fotóriporter hagyatékát családja ajánlotta fel a fortepan.hu-nak. Fotózott áruház belsőket, Domus áruházakat, rengeteg reklám- és termékfotót készített. Gyulai Gaál Krisztián pedig játékfilmek, MTV-s produkciók tucatjainak volt operatőre, de fotózni már korábban elkezdett. Fotózta a tabáni koncertek fiataljait, de rejtett kamerával a pesti utca népét is megörökítette.
261226: Akkor még Felvonulási térnek hívták a mai 56-osok terét. 1965 körülre már konszolidálódott a rendszer, a Sztálin-szobor talapzata dísztribünné „szelidült”. Ennek a helyén áll ma a Néprajzi Múzeum két oldalának ölelésében a 2006-ban felavatott 56-os emlékmű. Faragó György felvétele.
262227, 262230: Az idei extrém száraz nyáron egészen különösen hat az 1970-es árvíz képeit látni. (262227-262230) Gyulai Gaál Krisztián felvétele.
260099: Az Astoria sarkán álló modern épületet nem nehéz felismerni. Azt tudja valaki, hogy az az állványzat milyen célból épült a tetejére? Érdekes a képen az is, hogy a szemközti telek még üres, majd csak a rendszerváltás körül kerül oda az East-West Business Center irodaház.
261449: A Baross tér a 2-es metró átadása után, 1974 körül, Faragó György felvételén. A tér kialakítása a MÁVTI-nál dolgozó Kővári György tervei szerint készült el, közepén a hangsúlyos, lesüllyesztett térrel. Ez kötötte össze a 2-es metró forgalmát a Keleti pályaudvar akkor újonnan épült aluljárójával.
261402, 261403, 261405: Faragó György felvételein a Domus áruház (bővebben lásd itt >>>) belső terei és egykori hatalmas kijelzője is megjelenik. A brutalista építészet ihletésében készült épület befelé lépcsőző, oldalán szögben megtörő kialakítása nem a véletlen műve: valamikor úgy volt, hogy a Hungária körgyűrű egy emelt szinttel bővül, és ennek pont ezen a sarkon lett volna egy lehajtója a Lehel út felé. Az áruházat úgy tervezték meg, hogy ezt meg lehessen építeni. Aztán a túl nagyszabású sugárút álomból nem lett semmi, de az épület kialakítása ennek máig is álló emléke.
261469: A Kossuth Lajos utca már 1980 körül is Budapest egyik legforgalmasabb része volt, nem csoda, hogy Faragó György itt próbálta ki a hosszú expozícióval színes fénycsíkokat húzó fotótechnikát.
262251: Gyulai Gaál Krisztián felvételén a Moszkva tér átépítését láthatjuk 1972-ben. A tér kialakítását, közlekedési rendszerét fenekestül felforgatta a metró érkezése. Átrendezték a villamossíneket, elbontották a második világháború előtt épült kis épületeket, és megépült a vasbeton legyező (bővebben lásd itt >>>).
261022: Amikor Faragó 1966 körül ezt a fotót készítette, még nagyban üzemelt az Óbudai Gázgyár. Az ide hordott szénből állították elő a városi gázt, amely aztán a városi vezetékhálózaton érte el a lakásokat, üzemeket. A hetvenes évektől aztán fokozatosan megtörtént az átállás a földgázra – ezzel jelentősen csökkentve a levegőszennyezést. A gázgyár a nyolcvanas évek közepén végleg megszűnt. Bár egyes épületeit, így például az óratornyot felújították, megőrizték, a hatalmas telek mérgezett talajának cseréje, a terület újbóli hasznosítása még várat magára. Te mit látnál itt szívesen?
Az Óbudai Gázgyárról készült fotósorozatom itt látható >>>
Ha tetszik a blog, kérlek támogasd munkámat anyagilag is! Támogatásod segítségével tudom fizetni a fotók szerkesztéséhez szükséges Photoshop előfizetést, könyvtári tagságot, szakkönyveket tudok beszerezni antikváriumokból, és egy új laptop megvásárlását is segíted. Cserébe mindenféle jó kis posztokat olvashatsz Budapest jelenéről és múltjáról. Nagyobb adományodat most könyvvel hálálom meg, részletek a Patreon oldalon. Segítségedet nagyon köszönöm! >>> Patreon >>>
További érdekességek, aktuális infók Budapestről a Fővárosi Blog közösségi oldalain - kattints a logókra!
Vén motoros 2022.08.30. 17:23:26
Billy Hill 2022.08.30. 20:39:43