Az alábbiakban 50 évvel ezelőtti hírekből válogatunk, a korabeli sajtó cikkei alapján. A cikksorozat összes megjelent tagja itt olvasható.
Július 1: Rövidesen megkezdik a Budapest Szálló építését. Az egykori Florida Szálló helyén, a fogaskerekű végállomásával szemben építik fel Buda egyik legmagasabb épületét, a 17 emeletes Budapest Szállót. Tervezését a közelmúltban fejezték be a Középülettervező Vállalatnál, és a Kereskedelmi Beruházási Iroda irányításával júliusban megkezdik az építést.
A főváros idegenforgalmi érdekességének ígérkezik a 65 méter magas, építészetileg is különleges megoldású hotel, mert ez lesz az ország első körkeresztmetszetű épülete. Az első három emeletig négyzet alaprajzú, de a negyedik emelettől kezdve 33 méter átmérőjű hengerré formálják. A torony homlokzata üvegpalástot kap, középen henger alakú felvonóaknákat helyeznek el három felvonóval.
Az épület műszaki különlegessége az alapozás lesz, tervezésekor sok probléma keletkezett. A dombos, csúszásra hajlamos területet a Rózsadombról leszivárgó víz "olajozza", ezért a telek felső határán vízzáró függönnyel állítják meg a talajvíz útját. (Népszabadság)
A Gólya Áruház hirdetése 1965-ből
Július 2: Készítik a betonszekrény helyét a Blaha Lujza téren. A földalatti-vasút építői átvették a volt Nemzeti Színház telkét és megkezdték a felvonulást a soron következő munkákhoz. A tér közepén hatméteres mélységben üreget vájnak és abba helyezik azt a betonszekrényt, amely az itteni állomás lejáratához szolgál, s amelyet ugyanúgy lesüllyesztenek, mint az Astoriánál tették. A Baross téri toronydarut leszerelik, és hamarosan felállítják a Nemzeti helyén. (...) (Esti Hírlap)
Július 3: Az új Duna-part, a Martinelli és a Blaha Lujza tér. A főváros rendezésének újabb terveiről nyilatkozott az Esti Hírlapnak Szilágyi Lajos, a tanács városrendezési és építési osztályának vezetője. Amiről szó van. a jövő - de nem a távoli jövő - Budapestjének arculata: az új Duna-part, a megváltozó Martinelli és Blaha Lujza tér, az új peremkerületi városközpontok.
A Belvárosban sürgető gond: a Vígadó felújításával meg kell oldani a környék közlekedését is. Ezért - egyelőre átmeneti megoldásként - az Apáczai Csere János utcát szűkítő Tonet-házat árkádosítani kell. A régi ház lebontására csak később kerülhet sor.
- A városrendezés egyik legjelentősebb feladata - mondta az osztályvezető - a Duna-parti volt szállodasor helyének korszerű beépítése.
Több külföldi városközpont közlekedési nehézségeinek intő példája arra késztet bennünket, hogy a legnagyobb gondossággal járjunk el a főváros egyik legszebb területének beépítésekor. Feladtuk azt a tervet, hogy itt új szállodasor legyen. A jelenlegi Duna Szállótól kissé északra korszerű, 10-14 emeletes nagy szállodát kívánunk emelni. Felépítése után napirendre kerül a csúnya tűzfalú Duna Szálló lebontása. Az új szállodától délre és északra park lesz majd, benne modern kis vendéglátóhely építésére gondolunk.
- Foglalkoztunk az új belvárosi postaépület elhelyezésével is. Eredetileg a posta új székházát a Martinelli térre terveztük, de ezzel a jelenlegi tér nagy részét elvesztettük volna. A KPM-mel egyetértésben azt a megoldást választottuk, hogy az új postapalotát a régi mellett kell felépíteni, ekkor természetesen le kell bontani a templomot körbe fogó két épületet és üzletsort.
A Martinelli tér rendezésekor feladat még egy tűzfal beépítése. Esetleg szóba kerülhet, hogy takarására itt épüljön meg a MALÉV székháza.
- Nem kapcsolódik szorosan a városközponthoz, de azzal egyenrangú jelentőségű feladat a Blaha Lujza tér végleges rendezése. A Nemzeti Színház lebontása után a tér teljesen átalakult, szinte nagyobb lett, kitágult. Ez bizonyos szempontból előnyös, de vannak árnyoldalai is. Előny, hogy a közlekedést a mai és a várható távoli forgalom szerint lehet majd megoldani. Előnytelen lett volna a látvány. A Corvin Áruház épülete nem éppen a legszebb, most mégis lényegesen nagyobb hangsúlyt kap a képben, mint korábban. A Rókus kórház előre ugrik, az Akácfa utca és a Rákóczi út sarkán beépítésre vár a saroktelek. A Blaha Lujza tér végleges rendezési terve most készül. Javaslatunk szerint az Akácfa utca sarkán a most még üres telekre szerkesztőségi épület kerül. Feltétlenül korszerűsíteni kell a Corvin Áruház homlokzatát.
Dönteni kell abban is, hogy a Rókus kórház szárnyépületét fenntartsuk-e vagy lebontsuk. Minden valószínűség szerint a rendezési javaslatba a Rókus kórház Rákóczi úti frontjának évtizedek óta kívánt lebontása kerül.
E nagy munka - a Blaha Lujzat tér ilyen átfogó elemzése - természetesen a népgazdaság anyagi lehetőségei szerint történik majd meg. - A Rákcózi úton még egy sebet kell begyógyítani: az Otthon Áruház mellett levő telek beépítését. Ide magas épületet tervezünk, külkereskedelmi irodaháznak. A városkép javítását szolgáló többi tervről szólva Szilágyi Lajos elmondta: a jövő év elején a közönség részletes tájékoztatást kap a Dózsa György téri új Nemzeti Színház nemzetközi tervpályázatára érkezett munkákról. A Mártírok útján a Ganz Villmossági Gyár korszerű nagy irodaházat kap.Ha ez az épület és a tervezett új MÁVAUT-állomás elkészül, a Mártírok útjának e szakasza a Széna térrel együtt a budai körútnak már csaknem világvárosi színvonalú befejezése lesz. (Esti Hírlap)
Július 3: Épül a Lakatos utcai lakótelep. A jövő évben fejezik be Pestlőrincen a 2800 lakásból álló lakótelep építését. Eddig 1500 lakást adtak át, ez évben újabb 600 készül el. A korszerűen berendezett lakások a Lőrinci Hőerőműből kapják majd a távfűtést. (...) A 60 személyes modern bölcsőde a múlt év decemberében már megnyílt. (Népszabadság)
Július 8: A Várnegyed helyreállítási munkái, új parkok és játszóterek létesítése - A Fővárosi Tanács végrehajtó bizottságának ülése. A Fővárosi Tanács végrehajtó bizottsága szerdai ülésén egyebek közt a Várnegyed helyreállítási munkáiról tárgyalt. A munkálatokról szóló jelentés beszámol arról, hogy a Hess András téri volt illetményhivatal helyén - a csatlakozó üres telek felhasználásával - a Belkereskedelmi Minisztérium reprezentatív szállodát és éttermet rendez majd be. Az Országház utca 28-30-32. és az Úri utca 49-51-53. szám alatt a Magyar Tudományos Akadémia épületeinek helyreállítása folyamatban van. A Tárnok utca 9-11-13. szám alatti épületen 16 tantermes iskolát építenek, amelynek tervei már elkészültek. Foghíjtelket építenek be a Szentháromság téren, az Úri utcában, a Tóth Árpád sétányon, a Táncsics Mihály utcában, a Dísz téren, a Fortuna utcában és a Petermann bíró utcában. Két épület kivitelezését még az idén megkezdik.
Az idén megkezdik a Mátyás-templom belsejének helyreállítását. Dolgoznak a Szentháromság téri szobor sérült figurális részeinek műtermi restaurálásán is. A Várnegyedben, a tervek szerint bővítik a meglevő kereskedelmi egységeket, s kilenc új üzletet, vendéglátóipari helyet létesítenek. A palotai részen étterem és eszpresszó létesítését irányozták elő. (...)
Sarlós István, a végrehajtó bizottság elnöke bejelentette az ülésen, hogy az árvíz következtében az érintett kerületekben 77 lakás ment tönkre. Ezenkívül mintegy 120 lakás az esőzés, a talajvíz következtében vált lakhatatlanná. A hajléktalanná váltak számára gondoskodnak másik lakásról. Az árvíz által érintett kerületekben egészségügyi, építésügyi, közművesítési és kivitelező szakemberekből brigádokat szerveztek a tennivalók felmérésére. A területek egy része még mindig víz alatt áll, ezért a károk nagyságát eddig pontosan nem tudták megállapítani. A közművek felülvizsgálatára csak akkor kerülhet sor, ha már az ár teljesen levonult. (Népszabadság)
Július 8: Megnyílt a Szent István körúti Csemege ABC Áruház. A Nyugati pályaudvar bezárt Csemege-boltjának pótlására szerdán délben a Szent István körút 30. szám alatt megnyílt a 20. számú Csemege ABC Áruház. A Kis Úttörő Áruházat gyorsan, három hónap alatt építették át. A várható nagy forgalomnak megfelelően az áruház nagy részében önkiszolgáló rendszert vezettek be. A mindennapi élelmiszereken, a büfén és az eszpresszón kívül önkiszolgáló osztályain háztartási cikkeket, a vegyiárukat, az edényeket és a kisebb háztartási gépeket is megtalálják a vevők. (Népszabadság)
Július 9: Összedőlt a szigeti Rózsakert-presszó. Ma délelőtt jelentették: a margitszigeti Rózsakert eszresszó összeomlott. A táncos szórakozóhely meglehetősen rozoga épületét a múlt hetekben a talajvíz elöntéssel fenyegette. Ennek megelőzésére szivattyút állítottak fel, s az épület alatt levő csatornából, amely vízzel teljesen megtelt, megkezdték a víz eltávolítását. Ez sikerült, de eredménye az lett, hogy a csatorna beomlott és a fölé épült eszpresszó a csatornába roskadt. A hidegkonyha, a fagylaltozó, az eszpresszóhelyiség padlója több méter mélységbe lesüllyedt, de a szomszédos helyiségek alatt is üregek keletkeztek. Az építési hatóság ma elrendelte a megroskadt eszpresszóépület lebontását. (...) (Esti Hírlap)
Július 12: Kipusztult pázsitok nyomán - Rendbehozzák a megrongált parkokat - Virágokat, füvet ültetnek a kertészbrigádok. Lassan levonul az évszázad legnagyobb és legtartósabb áradása a Dunán. A partokon több helyütt már hozzáfogtak a helyreállításhoz. A Kertészeti Vállalat nagy erőket mozgósított az elpusztult gyepterületek, virágágyak pótlására, az utak, a sétányok felújítására.
A Margitszigeten százfőnyi kertészbrigád dolgozik. A szigeten mintegy 30 ezer négyzetméteres területet borított el a víz. Amint az időjárás engedi, hozzáfognak a kipusztult pázsit felújításához is. A hosszan tartó belvíz miatt kiázott tíz faóriás eltávolításáról is sürgősen gondoskodnak, mivel az erősen megdőlt fák életveszélyesek. Az egyes kerületekben is felmérték a tennivalókat.
A Clark Ádám tér környékén csaknek 650 négyzetméternyi parkterület került víz alá: a pázsitot nagy területen fel kell majd újítani. A III. kerületben súlyosabb volt a helyzet: csaknem 17 ezer négyzetméternyi pázsitot kell újra füvesíteni. Az V. kerületben főleg a Lánchíd pesti hídfője körül, valamint a Margithíd felé vezető alsó rakpart parkos területeit pusztította el az árvíz. A XIII. kerületi lakótelepen a Rákos-patak áradása okozott tetemes károkat. A kertészbrigádok, amint a talajvíz lejjebb száll s a felszín megszikkad, mindenütt munkába fognak, a gyepterületek pótlásának zöme azonban áthúzódik az őszi hónapokra. (Esti Hírlap)
Július 13: Önkiszolgálók lesznek a kisboltok - Az előrendelés sikere. A KÖZÉRT fűszer- és csemegeüzletei a nap legnagyobb részében túlzsúfoltak. A nagyobb egységeket már korábban átalakították önkiszolgáló rendszerűvé. A fűszerbolthálózat 60-70 százaléka azonban kis boltokból áll. Elhatározták: ezeket is korszerűsítik, és ahol csak lehet, megszüntetik a hagyományos árusítási módszereket, s áttérnek az önkiszolgálásra. Az év végére az önkiszolgáló KÖZÉRT fűszerboltok számát 700-ra emelik. Újítás az is, hogy a tej- és csemegeboltjaikba a munka megkönnyítésére kis áruszállító kocsikat szereznek be. A házhoz szállítási rendszer nem vált be, elsősorban azért, mert a KÖZÉRT-vállalatok nem tudtak megfelelő személyzetet biztosítani, akik házhoz viszik a megrendelt árut. Ezzel szemben az előrendelés rendszere hamar népszerűvé vált, s most már havonta több mint két és fél millió forint értékű forgalmat bonyolítanak le a KÖZÉRT-üzletek előrendelés útján. (Esti Hírlap)
Július 14: Irodák helyén könyvtár - Az újjászülető Fészek-klub. Befejezéséhez közeledik a nagy múltú Fészek Művészklub felújítása. Hornicsek László Ybl-díjas építőművész tervei alapján a 45-ös Építőipari Vállalat munkásai készítik. (...) A Művészeti Szakszervezetek Szövetsége művészklubjának második emeletén nagy előadótermet alakítanak ki, melynek fala tetszetős és jó akusztikát teremtő körtefa burkolatot kap. A terem oszlopaira rézlemezborítás kerül, Engels József ötvösművész domborműveivel. A térelválasztó függönyt Pécsi László művészi textiltervei alapján készítik. A tervek szerint az előadóteremben hangversenyeket, irodalmi, zenei és szavalóesteket rendeznek, ugyanitt kerül sor a filmvetítésekre és egyéb rendezvényekre is. A szomszédos körszobát eredeti, hagyományos rendeltetésének megfelelően alakítják ki: alkalmas lesz kisebb művészcsoportok intimebb, baráti beszélgetéseire. Az itt elhelyezett kandallót Gádor István művészi kerámiái díszítik. Az új formában kiépített tanácsterem a szakmai viták színhelye lesz. Ide Hincz Gyula nagyméretű faliszőnyege kerül. A művészek által olyannyira kedvelt bárhelyiség a második emeletre kerül. Kupola formájúra kiképzett mennyezetét Berczeller Dezső szobrászművész készíti. A Fészek Klub könyvtárát az első emeleten helyezik el, a korábbi irodák helyén, s a művészi alkotómunka segítésére nagyszámú szakkönyvet és folyóiratot szereznek be. (Esti Hírlap)
Július 15: Elkészült az Országház - százezer gyufából. Hétezer órát dolgozott a modellen egy házaspár - Elkészítik az Eiffel-torony mását is. Tegnap elkészült az Országház. Alkotója: ifj. Papp János miskolci grafikus és felesége. - Pontosan három évvel ezelőtt kezdtük az építést - mondja a grafikus-építész -, már csak a nyolcvan kilós plexibúra hiányzik, amellyel letakarjuk a makettet. Az Országház százhuszonötszörösen kicsinyített mása lakásán található, s elfoglalja az ötször-négyméteres lakószobát. Hogyan született meg a kis Parlament?
- Legnehezebb a számítás volt, mert a százhuszonöt nem kerek szám, s alig tudtuk elkészíteni a másolatot ebben a kissebbítésben. Hónapokig számoltunk, mire megszületett a pontos arány. Újra tanultam érte a matematikát. De megérte. Valamivel több, mint százezer gyufát, két kiló enyvet, öt kiló celofánpapírt - ebből vannak az ablakok -, százötven méter modell-lécet és két négyzetméter furnírt használtunk fel az építéshez. A felhasznált anyag értéke: harmincezer forint, az épület súlya: másfél mázsa, az elszállításkor az ablakon át, daruval engedik majd le a földszintre.
(...) Egyetlen panasza van az alkotó-párnak: a szükséges plexianyagot csak a Képzőművészeti Alap raktárából kaphatnák meg, de még ma sincs megnyugtató ígéret... Csak ezen múlna kiállítása, s ha ma meglenne, már holnap láthatnák a miskolciak a modellt.
Terveiről ezt mondja az alkotó: - Januárban, ha sikerül, beiratkozom a képzőművészeti iskolába, mert nincs semmi végzettségem. Tanulás közben pedig, még ebben az évben, elkezdem az Eiffel-torony megépítését. Ez a legközelebbi gyufaszál-tervem... (Esti Hírlap)
Július 17: A norvég megrendelésre készült 1400 tonnás Sagaholm nevű tengeri áruszállítóhajót bocsátották vízre a Magyar Hajó- és Darugyár budapesti gyáregységében. Árvíz után ez volt az első vízrebocsátás. (Esti Hírlap)
Július 16: Az újjáéledő Margitsziget - Étterem épül a romba dőlt Rózsakert Eszpresszó helyén. (...) Két hete, hogy újra birtokukba vették a fővárosiak a szigetet. Az árvíz, amely elöntötte a kedvelt pihenőhely északi részét, sok kárt okozott. - Nálunk főként a szennyvíz gátolta a munkát - mondták a Fővárosi Ásványvíz- és Jégipari Vállalatnál. - Csak itt, a szigeti üzemünkben töltünk ásványvizet, s minthogy a kiürítést június 14-én rendelték el, július 1-ig - a munka újrakezdéséig - nem tudtunk ásványvizet szállítani a kereskedelemnek. A raktáron levő készletet ugyanis a Duna-kanyarba vittük, ahol az áradás megfertőzte a kutakat. Az üzemben manapság már zökkenőmentes a termelés. (...) Az ár a legnagyobb kárt a sziget kertjeiben, kulturált zöldövezetében okozta. Mint Bercsek Péter főkertész elmondja, 90 ezer négyzetméter területet öntött el a víz, s 30 ezer négyzetméteren kipusztult a pázsit, több mint ezer négyzetméternyi ágyásból pedig a virág. Megrongálódtak a sétautak is. Tízezer négyzetméternyi területen kell kijavítani a besüllyedt sétányokat. -Százan dolgozunk a sziget kertjeinek rendbehozatalán. A jövő hét végére befejeződik az útjavítás is, a kipusztult virágok helyébe pedig 35 ezer muskátlit, petúniát, canát, és egyéb egynyári dísznövényt ültetünk.
A Rózsakertből szivattyúzúgás hallatszik. A sétálók megállnak. Nézegetik a pázsiton levő két hatalmas gépet. -A Palatinus vizét emeljük át a Dunába - világosít fel Percsik János szerelő. - A strand csatornája eldugult, majd a Rózsakert Eszpresszó összedőlésével, ugyanis az valatt van a csatorna gyűjtője, beszakadt. - Mi lesz az eszpresszó helyén? - ezt már a Pannónia Szálloda és Vendéglátó Vállalat üzemeltetési osztályvezetőjétől kérdezzük. - Mintegy kétmillió forintos beruházással 800 személyes, új táncos szórakozóhelyet létesítünk. A megnyitását jövőre tervezzük. (...) (Népszabadság)
Július 20: Megkezdték a földalatti állomásának építését - Az első kapavágás a Blaha Lujza téren. Látott már huszonhét méter hosszú, tizenegy méter széles és nyolc méter magas szekrényt - betonból? Hamarosan láthatja minden pesti kíváncsiskodó - újságolja ma reggel Kelemen Imre ellenőrző mérnök, a Blaha Lujza téren. Ferenczi László gépkezelő elindította az E-652-es kotrógépet, s ezzel a Közlekedési Építő Vállalat hozzáfogott a földalatti vasút Blaha Lujza téri állomásának építéséhez. A kotrógép egyszerre fél köbméter törmeléket emel a magasba - a Nemzeti Színház bontásának maradványait... (...) Több ezer köbméter földet forgatnak meg, négy-ötszáz köbméter betont használnak fel. A vasbetonszekrény tulajdonképpeni építéséhez három-négy hét múlva kezdenek hozzá. Őssze már új "épület" magaslik a Blaha Lujza téren: a szekrény ugyanis a felszín felett készül, saját súlyától süllyed majd le fokozatosan, naponta 20-25 centit. Belőle indul majd ki a mozgólépcső ferde alagútja, amely összeköti a felszínt a mélyenfekvő állomással. (Esti Hírlap)
Július 20: Renoválják a Gellérthegyet. A Fővárosi Közlekedési Igazgatóság megbízásából az Út- és Vasútépítő Vállalat sziklakarbantartó brigádja megkezdte a Gellérthegy renoválását. A legutóbbi tizenöt évben egyébként rendszeresen, minden esztendőben felülvizsgálják a Gellérthegy állapotát, megröntgenezik a köveket, s a meglazult sziklákat drótkötelekkel, vasbeton oszlopokkal vagy drótkötél hálóval erősítik az ép "dolomitóriáshoz". Jelenleg az I. számú sziklacsoporton - a Duna felőli oldalon - a 150 méter magasságban levő szirti kilátót renoválják, amely a háború alatt erősen megrongálódott. A mintegy 500 tonna súlyú szikla betonköpenyt kap, majd vastag dróthálóval borítják be. A régi kilátó helyére új, modern vonalú kilátót építenek. Ugyancsak most végzik a hegy keleti részén, a Duna felőli oldalon 190 méter magasságban levő kilátószirt javítását is, amit a jövő hónap végén fejeznek be. A Rudas fürdővel egy vonalban pedig 5 méter magasságú barlangbejáratot falaznak be. (Népszabadság)
Július 21: Új lakótelep épül itt... Hétezerháromszáz lakás épül ezen a helyen. A tervek szerint öt év múlva készül el Budapest új lakótelepe Kelenföldön, a Fehérvári út, az Etele út és a Kelenföldi pályaudvar között. A 10 és 15 emeletes házak különleges alapozást kívánnak: mély gödröket ástak, s az itt épített kutakban gyűjtik össze a talajvizet. Képünkön az első ház alapozása látható. (Esti Hírlap)
Július 24: Már készülnek a nemzeti tárlatra - Befejezés előtt a Műcsarnok renoválása. A városligeti járókelő még nem látja az épületet az állványerdőtől, kivülről az egész homlokzat rendezetlen; szinte alig higető, hogy befejezéséhez közeledik a Műcsarnok építkezése. - Pedig a munka nagyján már túl vagyunk - mondja Szabó György, a 45-ös Építőipari Vállalat építésvezetője, a Műcsarnok felújításának az irányítója.
Tavaly áprilisban zárták be az intézményt, azonnal hozzákezdtek a munkához, a tervezés még közben is tartott. A mintegy 21 milliós beruházással ugyanis több feladatot kellet megoldani. Először is - 70 év után alapozni kellett az épületet, mivel az építésekor, 1896-ban, egyszerűen elmulasztották, s a tőzeges talajon, az egykori tófenéken, süllyedni kezdett a Műcsarnok, repedeztek a falai. Ezért mindenütt aláástak, s betoncölöpökkel erősítették meg az építményt. Időközben részben átalakították a belső helyiségeket is: az oldalsó termekben födémeket húztak, falakat emeltek, pincét építettek úgy, hogy az épület gazdájának, a tárlatokat rendező kiállítási intézményeknek kétszeresére növelték a férőhelyét, anélkül, hogy a műemlék formáját megváltoztatták volna. Végül rendbe kellett hozni a háború után sebtében helyreállított épület külső és belső képét, a kiállítási helyiségeket, tatarozni a homlokzatot. Egyúttal korszerűsítették a világítást is, s ezzel összefüggésben az elektromos berendezéseket; például új, nagyobb transzformátorállomást is beépítettek. (...)
-Helyreállítottuk az oszlopcsarnok freskójának, Deák-Ébner Lajos falképeinek megmaradt részét is. A jobboldali, teljesen elpusztult freskók helyett hasonló hangulatú újak készülnek. Medveczky Jenő festőművész kapott megbízást a munkára, betegsége miatt azonban ez késik, s egyelőre üres - de legalább helyreállított, bevakolt - falmezők maradnak az oszlopcsarnok egy részében. A homlokzat egyébként már készen áll az állványzat mögött, beépítették a Pécsi Porcelángyár pirogránit díszeit (az eredetiek is ott készültek), hamarosan aranyozzák az oszlopfőket, fölrakják a feliratot, közeledik az átadás. (...) (Népszabadság)
Július 25: Kőbányai gondok. Kőbányának sok bajt és gondot okoznak a bányagödrök. A talajvizek által tavakká változott gödrökben sok fürdőző lelte már halálát, a többi volt agyagbánya pedig rendezetlen terepviszonyai miatt akadályozza a kerület terjeszkedését. A X. kerületi tanács végrehajtó bizottsága pénteki ülésén az építési osztály tájékoztatása alapján foglalkozott a kőbányai agyagbányák sorsával.
Kőbányán tíz bányagödör van, ezek közül kettőt már különféle hulladékokkal, törmelékekkel feltöltöttek, hat bányagödör feltöltése folyamatban van, a hátralevő kettő betömésére később kerül sor.
Három tó van az egykori kőbányai bányagödrök helyén. Az Újhegyi úti, úgynevezett I. számú tó feltöltése folyamatban van. Itt a Kispesti Hőerőművek kapott engedélyt feltöltésre, ez körülbelül tíz évig tart. A II. számú tó feltöltését a jövő évben kezdik meg, ez azért is sürgős, mert a bánya partja életveszélyes, omladozik. Jelenleg a Műszaki Gumigyár ipari célra használja a tó vizét, de ez év őszén elkészül saját víztárolója, és ezzel egyidőben megszünteti a tóból a vízkivételt. A tó helyét építési anyag-törmelékkel és salakkal töltik fel, majd termőfölddel terítik a területet, és ezt követően parkosítják. Erre mintegy négy év multán kerülhet sor. A III. számú tóval az volt a terv, hogy ott szabadstrandot alakítanak ki. Meg is kezdték az előmunkálatokat, de közben leállították. A II. számú tó feltöltésének befejeztével kerül sor ennek a bányatónak a feltöltésére is. (Magyar Nemzet)
Július 29: Mi lesz a zöld hullámmal? A zöld hullámról sokat hallott már a pesti autós. Örült, hogy ezentúl a közlekedési lámpák minden kereszteződésnél egyformán biztosítanak szabad utat - megállás nélkül hajthat végig a Körúton. A dolog azonban nem ilyen egyszerű. A kereszteződések összehangolásának, módszeréről viták folytak, kísérletezések kezdődtek.
-Milyen stádiumban van jelenleg a zöld hullám? - kérdeztük Gintl Józseftől, a Fővárosi Villamosvasút főmérnökétől. - A szükséges berendezéseket az Elektronikus Mérőműszerek Gyára készíti és szállítja - mondotta. A kísérleteket a Wesselényi utca, Dohány utca, Nagykörút, Rákóczi út kereszteződéseknél kezdtük el 1964 novemberében. A kísérletek eredménnyel jártak, olyannyira, hogy ezeken a helyeken a zöld hullámot állandósítottuk. (...)
-Mi tehát a következő lépés?
-A József Attila utca - Népköztársaság út - Bajcsy-Zsilinszky úti kereszteződés, amely igen forgalmas közlekedési csomópont. Ezután következik a Deák tér, majd az Astoria, a Dohány utca - Tanácsköztársaság úti kereszteződés és a Wesselényi utca. Még ebben az évben el akarunk jutni a Margithíd pesti hídfőig. Ami a berendezések üzemeltetését illeti, a Tanács körút 2. szám alatt központi diszpécserszolgálatot rendezünk be, ahonnan valamennyi berendezés pillanatnyi helyzete áttekinthető és ellenőrizhető.
-Az eddigi tapasztalatok a közlekedés javulását bizonyítják?
-Részben igen. Nagyon szerettük volna, ha a külföldihez hasonlóan a villamoskocsik sebességéhez igazodott volna az átfutó gépkocsiforgalom, de ez egyelőre nem valósult meg. Jelenleg a zöld hullám fázisidejét, vagyis a közlekedési lámpák színváltását a gépkocsiforgalomhoz igazítják. Nem tudni, nem okoz-e ez majd problémát a tömegközlekedési eszközök: a villamosok és autóbuszok forgalmánál. Mi mindenesetre azt szeretnénk, ha a zöld hullám mielőbb hasznosan segítené a közúti forgalom zavartalan lebonyolítását. (Esti Hírlap)
(Népszabadság, 1965 július 29.)
Július 29: Gátolja a gyulladást és a fogromlást - megkezdték a gyógyásványvíz gyártását a Margitszigeten. Ismét megkezdődött a gyógyhatású ásványvíz készítése a Fővárosi Ásványvíz- és Jégipari Vállalat margitszigeti üzemében. Csaknem egyéves munka előzte meg a gyógyhatású ásványvíz előállítását - mondotta Bágyi György igazgató. - A margitszigeti Magda-forrás vizét hozzuk forgalomba. Ez évi tervünkben több mint 200 ezer hektoliter gyógyásványvíz előállítása szerepel. Naponta tehát 85 ezer litert készítünk. Annak ellenére, hogy üzemünk biztosítani tudja a tervezett ásványvíz előállítását, mégsem jut az el kellő mennyiségben a fogyasztókhoz. Ennek főoka: a KÖZÉRT-üzletek és a vendéglátóipari vállalatok csak keveset szállítanak belőle. Emiatt nagy készletekkel rendelkezünk, és ez gátolja a folyamatos munkát.
Mit tartalmaz a margitszigeti gyógyásványvíz? - A Magda-forrás vizének ásványisó-tartalma igen szerencsés összetételű - tájékoztatott dr. Kende István tanácsadó orvos. A belőle előállított ásványvíznek általában gyulladásgátló hatása van, rendszeres fogyasztása a gyomor, az epe és a vese megbetegedéseit is eredményesen gyógyítja. Flurotartalma pedig a fog szúvasodását gátolja. (Esti Hírlap)
Július 31: Megkezdik az albertfalvai felüljáró építését. Rendkívül nagy szükség van az albertfalvai közúti felüljáróra, mert jelenleg reggel 6 órától este 8 óráig mintegy hét óra hosszat kell zárva tartani a forgalmas utat keresztező két MÁV-sorompót. Ezen az úton naponta 6900 gépkocsi halad át. Az új közúti felüljáró építését rövidesen megkezdik. A munkálatokra mintegy 20 millió forintot irányoztak elő. A közúti felüljáró 77,5 méter hosszú lesz és 11,9 méter széles. (Magyar Nemzet)
Július 31: Menetidő 10 perc. A BHÉV vonalain szeptember 1-től folyamatosan megjelennek az új, korszerű szerelvények. Az év végéig öt: egyenként 600 személy befogadására alkalmas ikervonat jelenik meg a BHÉV vonalain. Az 1200 személyes vonat négy motorkocsiból és két pótkocsiból áll, az utóbbiakat a motorkocsik közé iktatják. Az év végén a csepeli vonalon már csak ilyen nagy sebességű, valóban korszerűnek mondható szerelvények járnak, s forgalomba helyezésükkel lényegesen csökken az utazási idő. Az utasok a Boráros térről 10 perc alatt jutnak ki a csepeli BHÉV-végállomáshoz. A vállalat az 1200 személyes szerelvényeket a Csepel Vasmű műszakváltása körüli időben indítja, úgyhogy a csepeli dolgozók kényelmesen és gyorsan jutnak el a Boráros térről munkahelyükre, illetve Csepelről a Boráros téri végállomásra. (Esti Hírlap)
Július 31: A földalatti Baross téri állomása. A földalatti vasút építői elkészültek a Baross téri állomás mélyépítési munkáival. A tér alatt 35 méter mélységben a két, 8 és fél méteres, szélesített vonalalagút között, egy harmadik alagutat is fúrtak, s ezeket nagyméretű nyílásokkal kötötték össze, így kialakult az állomás. A három alagútban most kezdték meg a szigetelést, a vízelzárást, ennek befejezése után a vágányok lefektetése és az esztétikai kiképzés van hátra. (Népszabadság)
Újraindult a Fővárosi Blog Facebook oldala! Ha korábban követted, vagy ha nem, akkor is katt a Facebook logóra, itt ni:
Mc Master 2015.07.15. 18:34:55
Huszonöt évvel a rendszerváltás után el tudjuk-e ugyanezt mondani?
Vagy pl. a tizenegy évet letapostunk az EU-ban. Mit fogunk magunknak mondani kilenc év múlva, ha összehasonlítjuk az 1945-1965 és a 2004-2024-es időszakot? Ha akkor még egyáltalán a tagja leszünk ennek a bohóctagozatnak.
Ahoj- 2015.07.15. 19:33:27
Firpó 2015.07.15. 22:59:14